- Ariza ko'rib chiqish yoki mahsulotga moslik sertifikati berishda rad etish;
Ariza beruvchi, agar sertifikatlash organining harakatlari (besharmoq), qarorlari bo'yicha shikoyati bo'lsa, 30 kun ichida sertifikatsiya organiga apellyatsiya yoki shikoyat bilan murojaat qilish huquqiga ega. Agar TKomissiya qaroriga rozi bo'lmasa, apellyatsiya milliy sertifikatsiya organiga (NSO) va (yoki) sudga 15 kun ichida berilishi kerak.
Apellyatsiyaga asosiy mazmuni haqida hujjatni OS rahbariga yo'llash zarur. OS rahbari 5 kun ichida apellyatsiya komissiyasini shakllantiradi (kamida 3 kishidan iborat).
Apellyatsiya ko'rib chiqish davomida barcha tomonlarga xabar beriladi va qaror komissiya tomonidan ovoz berish yo'li bilan qabul qilinadi. Agar qaror to'g'risida kelishmovchilik bo'lsa, apellyatsiya rahbarining ovozi hal qiluvchi bo'ladi. Qaror 1 oydan kechiktirilmasdan chiqarilishi kerak.
Shikoyatlar bo'yicha tartib. Shikoyatlar quyidagi holatlarda berilishi mumkin:
- Sertifikatlash ishlarining natijalari qoniqarli emas;
- Sertifikatsiya organi mutaxassislarining noadab harakati.
Shikoyatni og'zaki, yozma yoki veb-sayt orqali topshirish mumkin. Agar rahbar qarori bilan rozi bo'lmasa, yuqori rahbarga shikoyat yuborilishi mumkin.
Moliya yordamining tashkil etilishi. OС ППСП, sertifikatlash ishlarini bajarish uchun moliyaviy javobgarlikni ta'minlash imkoniyatiga ega:
- Zarur zaxira (ustav) kapitali mavjud;
- Moliyaviy resurslar va texnik resurslar mavjud;
- Kontraktlarda tomonlarning moliyaviy javobgarliklari aniq belgilanadi.
OС ППСП, ishlarni bajarishda o'zining moliyaviy holatini har yili tekshiradi va barcha majburiyatlarini bajarish imkoniyatini aniqlaydi.
Zaruriy resurslar. Sertifikatlash bo'yicha to'lovlar ariza beruvchidan olinadi va davlat qonunlariga muvofiq belgilanadi. Sertifikatlash ishlari narxlarini tashkil etish davlat tomonidan belgilangan.
Zaruriy huquq va majburiyatlar. Ariza beruvchi quyidagi huquqlarga ega:
- Sertifikatlash uchun turli xil shakl va sxemalarni tanlash;
- Sertifikatsiya organiga murojaat qilish huquqi;
- Akkreditatsiya organiga shikoyat qilish huquqi.
Ariza beruvchi majburiyatlari:
- Sertifikatlash jarayoniga rioya qilish;
- Zarur hujjatlarni taqdim etish;
- Sertifikatlangan mahsulotni bozorga chiqarish faqat moslik sertifikati bo'lsa.
Agar mahsulot sertifikatsiya qilinganidan so'ng, u bozorga chiqarilishi va sertifikatsiya organiga yangi o'zgarishlar haqida xabar berilishi kerak.

Appeal Management Procedure. Appeals may be filed in the following cases:
The applicant has the right to appeal or file a complaint with the certification body within 30 days if they disagree with the actions or decisions of the certification body. If the applicant disagrees with the decision of the Commission, the appeal should be submitted to the national certification body (NSO) and/or the court within 15 days.
The appeal should be sent with a document stating the main content to the head of the certification body. The head of the certification body shall form an appeal commission (at least 3 members) within 5 days.
During the appeal review, all parties are notified, and the decision is made by voting in the commission. If there is a disagreement on the decision, the head of the commission’s vote will be decisive. The decision should be made within one month without delay.
Complaint Procedure. Complaints can be filed in the following cases:
- The results of the certification work are unsatisfactory;
- Unprofessional behavior of certification body specialists.
Complaints can be submitted verbally, in writing, or via the website. If the applicant is dissatisfied with the decision of the head, they may submit a complaint to the higher authority.
Organization of Financial Assistance. The certification body provides financial responsibility for carrying out certification works:
- Necessary reserves (authorized) capital is available;
- Financial and technical resources are available;
- The financial responsibilities of the parties are clearly defined in contracts.
The certification body reviews its financial condition every year and evaluates its ability to fulfill all obligations.
Required Resources. The fees for certification are collected from the applicant and are set in accordance with state laws. The cost of certification works is determined by the government.
Rights and Obligations. The applicant has the following rights:
- The right to choose from various forms and schemes for certification;
- The right to apply to the certification body;
- The right to appeal to the accreditation body.
The applicant has the following obligations:
- To comply with the certification process;
- To submit the necessary documents;
- To only release the certified product to the market if it has a conformity certificate.
Once the product is certified, it must be released to the market, and any changes must be reported to the certification body.